У овом тексту ћемо обрадити проблем са којим се сусрећу корисници који у својим објектима имају бојлере топле воде, а који се огледа у реаговању сигурносних вентила бојлера у виду “цурења“ истих и у “чему“ се огледа “улога“ АД “Водовод и канализација“ у тој проблематици.
Шта је то сигурносни вентил и чему служи?
Сигурности вентил је, као што му само име каже, сигурносни елемент, који има улогу да не дозволи да бојлер за топлу воду постане тзв. ПОСУДА ПОД ПРИТИСКОМ, дакле заштитна улога која се ни на који начин не смије ОНЕМОГУЋИТИ. Дакле, сигурносни вентил је конструкционо ПОДЕШЕН да не дозволи повећање притиска у бојлеру топле воде изнад одређене вриједности (6 бара. 8 бара итд) у функцији конструкционе карактеристике бојлера (за који радни притисак је предвиђен).

Зашто реагује сигурносни вентил бојлера?
Вода која се налази у течној фази на притисцима редовног кориштења при константној температури је, практично, нестишљив флуид, дакле чак и при значајним повећањима радног притиска не мијења запремину. Међутим, код повишења радне температуре, уношењем топлоте преко електро гријача (или на неки други начин), мијења запремину (код загријавања) повећава у тачно одређеном односу на унијету количину топлоте. У конструкцији сигурносног вентила је постављен вентил за спречавање повратног тока воде (тзв. неповратни вентил), који треба да спречава ширење загријане воде у тзв. хладну страну, односно доводни вод, код непостојања потрошње топле воде. Ово ширење воде услијед загријавања треба да се компензује, те зато унутар бојлера треба да постоји и постоји тзв. гасни простор, који је стишљив, и који прихвата и компензује ширење воде услијед загријавања. Проблем нових бојлера, већине произвођача, се састоји у томе што ова запремина НИЈЕ ДОВОЉНА да компензује потребно ширење воде код загријавања исте, те долази до неконтролисаног повећања притиска и када се постигне вриједност подешеног притиска реаговања, сигурносни вентил испушта вишак воде те тако не дозвољава да бојлер постане ПОСУДА ПОД ПРИТИСКОМ.
Дакле, када сигурносни вентил реагује и испушта вишак воде из бојлера то је поуздан знак да ОБАВЉА ФУНКЦИЈУ због које је и постављен (као и да је дошло до повишења притиска у бојлеру изнад ДОЗВОЉЕНОГ), а то је да штити бојлер да не постане ПОСУДА ПОД ПРИТИСКОМ.
Шта је рјешење у случају да реагује сигурносни вентил бојлера?
Дистрибутер бојлера је ову проблематику препознао, па уз испоручене бојлере прилаже УПУТСТВО ЗА ИНСТАЛИРАЊЕ ЕЛЕКТРИЧНОГ БОЈЛЕРА у складу са Препоруком свих водећих произвођача бојлера и сигурносних вентила. Дакле у случају да Вам реагује сигурносни вентил у виду испуштања вишка воде из бојлера, први корак је да провјерите ДА ЛИ ЈЕ Ваш бојлер инсталиран у складу са наведеном Препоруком (саставни дио овог текста). У случају да није, треба да обезбједите да се уради потребна корекција како би се фактичко стање усагласило са ПРЕПОРУЧЕНИМ, јер је то ЈЕДИНИ НАЧИН за дугорочно поуздан и БЕЗБЈЕДАН рад Вашег бојлера. Дакле код правилне инсталације бојлера за топлу воду, НЕОПХОДНА је УГРАДЊА експанзионе посуде за САНИТАРНУ ВОДУ (позиција 6. Препоруке за инсталирање електричног бојлера), као и сифона са лијевком за одводњу (позиција 8. Препоруке) који треба да код реаговања сигурносног вентила евакуише исцурелу воду у канализациј.
До извођења наведене активности у претходном пасусу може да помогне и смањење температуре на коју се загријава вода у бојлеру, на радном термостату, јер ће се пропорционално смањењу температуре воде смањити и ширење загријане воде, али напомињемо да је ово привремено рјешење.

НАПОМЕНА:
Водомјери тзв. “Ц“ класе у себи имају, на страни водомјера према потрошачу, уграђен вентил за спречавање повратног тока воде кроз водомјер, како би на првом мјесту заштитио механизам водомјера од повратног тока воде из бојлера, те да у њега не доспије прегријана вода или водена пара која ће довести до оштећења механизма водомјера. Овај вентил има исту функцију као и вентил за спречавање повратног тока воде, те се дешава да, због повећане осјетљивости, реагује на ширење воде у бојлеру прије неповратног вентила у сигурносном вентилу.
АД “Водовод и канализација“ је препознао овај проблем, који је дошао до изражаја одмах по уградњи водомјера тзв. “Ц“ класе, те је о истом упознао Инвеститоре, па чак једно вријеме и, на захтјев власника станова, излазио у “сусрет“ вађењем ових неповратних вентила из водомјера. Међутим, ово није технички коректан поступак, јер не рјешава проблем, те је након ПРЕПОРУКЕ О ИНСТАЛИРАЊУ ЕЛЕКТРИЧНОГ БОЈЛЕРА и престао са овом “праксом“. Наравно да смо о овој препоруци упознали Инвеститоре у Бијељини, као што смо окачили и ову препоруку на сајт. Други разлог са престанком ове “праксе“ је увођење Стандарда о здравственој безбједности воде како би се подигла поузданост квалитета испоручене услуге водоснабдијевања корисницима наших услуга.
Обзиром да су поједини Инвеститори и даље наставили са претходном праксом “да је АД “Водовод и канализација“ одговоран“ за проблем реаговања сигурносних вентила бојлера, из тог разлога је и дато ово образложење.
0 коментара